З чого складається комп’ютер? Будова і основні компоненти ПК

Комп’ютер складається з системного блоку, монітора, клавіатури, комп’ютерної миші і аудіо колонок (якщо хочете чути звук) – це класичний вид персонального комп’ютера, базова комплектація, до якої можуть бути додані інші периферійні пристрої наприклад: веб-камера, принтер, сканер, геймпад тощо.

У наш час комп’ютери можуть відрізнятися зовні, але технічний склад комп’ютера залишається таким же:

Стаціонарний персональний комп'ютер

Стаціонарний персональний комп’ютер — перевага в продуктивності і можливості поліпшувати його технічні характеристики. Наприклад: легко можете поміняти монітор вибрати діагональ побільше, чи змінити відеокарту.

Неттоп

Неттоп — має меншу продуктивність. Візуально відрізняється від стаціонарного ПК тим, що системний блок набагато менший за розміром. Він був створений для підключення до іншого комп’ютера — серверу.

Ноутбук

Ноутбук — мобільна версія персонального комп’ютера. Всі частини комп’ютера: системний блок, монітор, клавіатура і аудіо колонки були модифіковані і з’єднані між собою в одному невеликому мобільному пристрої. У наш час ноутбуки не поступаються в продуктивності і завдяки акумулятору, мають перевагу в мобільності.

Моноблок

Моноблок — відрізняється від стаціонарного ПК тим, що системний блок і аудіо колонки, вбудовані в монітор. Залишається тільки підключити клавіатуру і комп’ютерну мишу. Основна перевага: більша ергономічність.

Будова та основні компоненти стаціонарного персонального комп’ютера

Системний блок

Будова та основні компоненти системного блоку

Системний блок — найголовніша і важлива частина комп’ютера. Можна сказати що це і є комп’ютер, до якого підключаються додаткові пристрої: монітор, клавіатура, комп’ютерна миша, без яких ви не зможете повноцінно користуватися комп’ютером.

Системні блоки відрізняються між собою технічною продуктивністю та зовнішнім виглядом (розмірами і дизайном).

Якщо відкрити бічну кришку системного блоку, то ми побачимо наскільки складний технічно комп’ютер. У ньому знаходяться всі основні деталі комп’ютера:

 • Материнська плата (електронна схема), яка керує роботою комп’ютера. На ній розташовані: мікропроцесор, інтерфейси для підключення додаткових пристроїв та інші елементи.
 • Блок живлення.
 • Відеокарта.
 • Оперативна пам’ять.
 • Жорсткий диск на який встановлюється операційна система, програми і зберігається уся інформація (файли, фотографії, відео тощо).
 • Привід для читання і запису компакт-дисків (зараз це не обов’язковий елемент).

Основні роз’єми для підключення монітора, клавіатури, комп’ютерної миші і аудіо колонок знаходяться на задній панелі системного блоку.

Зараз клавіатуру і комп’ютерну мишу краще купувати з роз’ємом usb. Тоді ви зможете підключити їх до usb-портів, що значно позначиться на швидкості їх взаємодії з комп’ютером.

В цій статті ми не будемо зупинятися на внутрішній будові системного блоку і не будемо заглиблюватися в технічні деталі комп’ютера.

Ви ж знаєте як вмикати та вимикати комп’ютер? Кнопка Power — для включення комп’ютера і кнопка Reset для його перезапуску (автоматично вимикає і відразу вмикає комп’ютер). Зазвичай кнопку Reset використовують, якщо комп’ютер «завис», тобто, коли він не реагує на ваші дії.

Монітор

Монітор призначений для візуального відображення інформації. Монітори розрізняються за типом екрану:

 • CRT — монітор на основі електронно-променевої трубки. Візуальна відміність від інших моніторів в тому, що задня частина монітора більш подовжена;
 • LCD — рідкокристалічний дисплей. Зовні це плоскі монітори;
 • також є плазмові монітори, LED, OLED та інші сучасні монітори.

Комп’ютерна миша

Комп’ютерна миша — це вказівний пристрій введення, за допомогою якого користувач керує комп’ютером, водячи курсором (англ. cursor — покажчик, стрілка приладу) на екрані, наводячи на певні його області, іконки і т. п. та клацаючи лівою або правою кнопкою миші.

Щоб управляти комп’ютерною мишею потрібно рухати нею по столу або спеціально призначеному килимку для комп’ютерної миші.

Звичайна комп’ютерна миша складається з трьох кнопок:

 • Ліва кнопка, ще цю кнопку називають основною, тому що за допомогою лівої кнопки ви виконуєте основні дії.
 • Колесо прокрутки, використовують для прокрутки сторінок або вікна вниз або вверх.
 • Права кнопка, яка викликає додаткові функції (контекстне меню).

Клавіатура

Клавіатура — це невід’ємна частина комп’ютера, завдяки якій ми можемо вводити інформацію в комп’ютер і давати вказівку на виконання будь-яких дій. Вона являє собою ряд клавіш (кнопок) розташованих в загальноприйнятому порядку (затвердженому стандарту). Якщо без миші незручно, але можна користуватися комп’ютером, то без клавіатури це неможливо.